Glasburkar.com
Detta är en bildsida för produkten Glasburk Arvid med Lock Mellan
Klicka här för att komma till produktsidan.
Logo varumärke Strömshaga
Bildtitel:

Foto: Tre räfflade glasburkar med glaslock på vit bakgrund

Bildbeskrivning:

Bilden visar tre genomskinliga glasburkar med lock, fotograferade frilagda mot en helt vit bakgrund. Burkarna står samlade i en liten grupp, där två större kärl placerats bakom och en mindre burk står framför i mitten. Kompositionen gör att man tydligt ser skillnader i höjd och diameter, samtidigt som de återkommande formerna binder ihop motivet. Den här typen av produktbild används i Glasburkar.com bildbank för att snabbt kunna hitta rätt glasförvaring och köksburk för skafferi, hylla eller bänkyta.

Samtliga burkar har en cylindrisk form och ett tydligt räfflat mönster med täta, vertikala ribbor runt hela kroppen. Räfflingen ger en strimmig struktur som fångar ljuset och skapar mjuka skuggor i glaset. Nederkanten är plan med en lätt markerad basring, och genom glaset anas en svag brytning där bottnen möter väggarna. Överkanten har en slätare zon och en liten nivåskillnad precis under mynningen, där locket vilar.

Locken är också i glas och har en låg, rundad profil med koncentriska ringar som syns som tunna cirklar. Varje lock avslutas med en liten knoppliknande greppdel högst upp, formad som en rund, transparent knopp. På den största burken, som står till vänster, är locket bredare och knoppen sitter något högre, vilket förstärker intrycket av storlek. Burken till höger är nästan lika hög men något smalare, medan den mindre burken längst fram har en kortare och mer kompakt siluett.

Ljussättningen är jämn och neutral, utan starka reflexer, vilket gör att konturer, räfflor och lockens kanter framträder klart. Motivet kopplas till produkten Glasburk Arvid med Lock Mellan och varumärket Strömshaga, och fungerar som en tydlig sökbild för glasburk med lock, förvaringsburk i glas och räfflad köksförvaring.

Klicka här för att komma till produktsidan.